Banzaj.pl   »   Różności   »   Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Różności

rss

Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

2022.06.18//  P. Potocki
Tagi: Dom Design
Popularyzacja budownictwa energooszczędnego związana jest z rosnącą świadomością na temat jakości środowiska naturalnego i koniecznością jego ochrony. Produkcja energii jest bowiem związana z wyczerpywaniem naturalnych surowców oraz emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Co więcej, ogrzewanie budynku stanowi znaczną część kosztów jego eksploatacji, dlatego właśnie na ogrzewaniu skupiona jest cała myśl energooszczędności. Czym jest budynek energooszczędny? Czy ma jakieś wady?

  • Dom energooszczędny - najważniejsze informacje
Według przepisów prawnych Unii Europejskiej, dom energooszczędny charakteryzuje się zużyciem energii potrzebnej na ogrzanie domu na poziomie 70 kWh/m2 w ciągu roku. Aby dom mógł być uważany za energooszczędny, musi posiadać zwartą bryłę, która daje najmniejszy stosunek liczby przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Dach budynku powinien posiadać nieskomplikowany kształt, o jak najmniejszym kącie nachylenia, który pozwoli na minimalizację strat ciepła.
Dobrze powinny zostać zaplanowane wnętrza, a dom odpowiednio posadowiony na działce pod względem stron świata. Duże, przeszkolone przegrody w postaci okien tarasowych lub drzwi powinny być usytuowane od strony południowej, która zapewni ogrzewanie pomieszczeń dzięki promieniowaniu słonecznemu. Tym samym, strona północna budynku powinna mieć ograniczoną liczbę otworów okiennych i drzwiowych.

Ważna jest również dobra izolacja przegród budynku, ale również fundamentów i dachu. Podczas wykonywania izolacji termicznej budynku należy pamiętać o eliminacji mostków termicznych, które tworzą się na wieńcu, na styku okien z murem oraz w miejscu łączenia konstrukcji balkonu z budynkiem. Istotne jest również zapewnienie sprawnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która nie będzie wychładzać pomieszczeń. Projekty domów z takim systemem można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/

  • Czy dom energooszczędny jest droższy od tradycyjnego?
Szacunkowy koszt budowy domu energooszczędnego jest około 20-40% większy niż koszt domu tradycyjnego. Na wyższą cenę wpływa wiele czynników, takich jak jakość stosowanych materiałów i urządzeń. Materiały budowlane przeznaczone dla domów energooszczędnych, służące do wznoszenia ścian, są dużo droższe niż tradycyjna ceramika czy beton komórkowy. Wynika to z lepszego współczynnika przewodzenia ciepła, charakteryzującego materiały budowlane. Im niższa wartość współczynnika, tym mniejsza przewodność ciepła i mniejsze jego straty. Należy również pamiętać, że warstwa ocieplenia przegród zewnętrznych musi być odpowiednio gruba, aby zapewnić wymaganą dla takich budynków wartość współczynnika przenikania ciepła, charakteryzującego całe przegrody. Najdroższe w kalkulacji są jednak urządzenia, takie jak mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła czy wysokowydajna instalacja grzewcza o wysokiej sprawności.

  • Zalety domu energooszczędnego
Najważniejszą zaletą budownictwa energooszczędnego są oszczędności, jakie generują się w okresie zimowym. Koszt ogrzewania budynku spada o 3 - 5 razy i wynosi około 1500 - 4000 zł za cały okres grzewczy, w zależności od kubatury domu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów ociepleń i uszczelnień, a także dzięki użyciu materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, uzyskujemy ciepły dom zimą i chłodny latem. Oznacza to, że temperatura wewnątrz pomieszczeń utrzymuje się stale na tym samym poziomie. Co więcej, wykorzystując mniej energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu, dbamy o środowisko naturalne i mniejszą emisję spalin. Istotną zaletą domów energooszczędnych jest ich wysoka wartość rynkowa. Daje to gwarancję zysków nawet podczas sprzedaży domu.

  • Wady domu energooszczędnego
Główną wadą domów energooszczędnych jest koszt ich budowy. Konieczność zastosowania wysokojakościowych materiałów oraz urządzeń zwiększających wydajność ogrzewania generują znaczne koszty. Ponadto, do finalnej ceny budowy należy doliczyć wynagrodzenie dla firmy budowlanej, specjalizującej się w budowie domów energooszczędnych. Kolejną wadą jest zbyt prosty kształt budynku, który może okazać się dla niektórych nieatrakcyjny. Brak możliwości wykonania niestandardowego dachu, czy montażu okien w wybranym miejscu stanowią kolejne wady.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Czy opłaca się budować domy energooszczędne?
 / 
Komentarze do: Czy opłaca się budować domy...
Sophie pisze:

Hi i am Sophie. I am a amauter writer. I am trying to write a fantasy novel. Pls, read and give me some review. Thanks you and this is my novel: https://nhakhosachiepvien.blogspot.com/p/test-comment.html

 / 
Komentarze do: Czy opłaca się budować domy...
Pearlene pisze:

Hi i am Pearlene. I am a amauter writer. I am trying to write a fantasy novel. Pls, read and give me some review. Thanks you and this is my novel: nhakhosachiepvien.blogspot.com

 / 
Komentarze do: Czy opłaca się budować domy...
Charlene pisze:

informative post - http://vievestingsur.mihanblog.com/post/91 - Consume adequate level of nutrients, including fibers that reduce cholesterol, heart-healthy nuts, fishes, and low-fat dairy abundant with calcium. You're certain to find something suited for you understanding that you'll enjoy. So far, exercise and balanced diets are believed as 2 of the key factors conducive to healthy and strong body. Extra resources - http://your1websa.weebly.com/blog1/a-guide-to-online-on-line-casino-playing

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Czy opłaca się budować domy energooszczędne?