Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Zmarł Tadeusz Mazowiecki - odszedł zasłużony polityk

Aktualności

rss

Zmarł Tadeusz Mazowiecki - odszedł zasłużony polityk

2013.10.28//  J. Kruczek
Tadeusz Mazowiecki zmarł dziś nad ranem w wieku 86 lat. Działacz opozycyjny i pierwszy niekomunistyczny premier polskiego rządu po II Wojnie Światowej stał się symbolem odrodzonej Polski. Po wycofaniu się z czynnej polityki pełnił funkcję publicysty i dyplomaty.

Tadeusz Mazowiecki urodził się w 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Uczestniczył w takich wydarzeniach, jak złożenie przez posłów "Znaku" interpelacji o brutalny atak milicji w 1968 roku. Znajdował się wśród robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Zasiadł przy Okrągłym Stole w 1989 roku i objął ster pierwszego polskiego rządu nie sterowanego przez Związek Radziecki.
Jako sprawozdawca ONZ z konfliktu w byłej Jugosławii poddał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej. Była to jedna z najgłośniejszych dymisji w historii polityki współczesnej. Tadeusz Mazowiecki za misję w Jugosławii został uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995, Złotym Orderem Herbu Bośni oraz został obywatelem honorowym miasta Sarajewa.

Lista osiągnięć jest długa. Tadeusz Mazowiecki pełnił też rolę redaktora naczelnego tygodnika "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i wypuszczony w grudniu 1982 roku. Później współpracował z Lechem Wałęsą. Ostatnią posługą dla Państwa Polskiego była rola doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zmarł Tadeusz Mazowiecki - odszedł zasłużony polityk

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Zmarł Tadeusz Mazowiecki - odszedł zasłużony polityk