Banzaj.pl   »   Różności   »   Al Capone - kim naprawdę był legendarny gangster?

Różności

rss

Al Capone - kim naprawdę był legendarny gangster?

2012.04.07//  D. Kwiecień
Któż z nas nie słyszał nigdy o pewnym Amerykaninie włoskiego pochodzenia, którego imię i nazwisko brzmiało Alphonse Gabriel Capone? Gangster, znany również jako Scarface, który w latach 20. i 30. „trząsł” Chicago, stał się prawdziwą legendą i przeszedł do popkultury. Jak jednak naprawdę wyglądało życie jednego z najbardziej znanych gangsterów?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?

Brooklyn, Nowy Jork, 17 stycznia 1899 roku. Włoskim emigrantom – fryzjerowi oraz szwaczce – rodzi się właśnie czwarte dziecko. Ogarnięci szczęściem rodzice nie przypuszczali, że w przyszłości cały świat będzie wiedział kim jest Alphonse Gabriel. Mieli za to nadzieję, że ich syn poświęci się nauce. Przeszkodził jednak w tym porywczy charakter Alphonsa. W wieku 14 lat uderzył on nauczycielkę w twarz, za co został wyrzucony ze szkoły. To był jego ostatni kontakt z edukacją.
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?

Al Capone zaczął dorabiać w różnych miejscach, udzielając się jednocześnie w gangach. Pracował również w barze w Coney Island i to właśnie tam miał zdobyć bliznę, której zasługiwał przydomek Scarface. Pewnego wieczoru podszedł do kobiety i powiedział: „Masz przepiękny tyłek i traktuję to jako komplement!”. Pochwały nie zrozumiał brat młodej damy i ciął nożem lewą stronę twarzy Capone.
Przeczytaj także: Jesse James - legenda, która padła z rąk zdrajcy »Wkrótce potem, mając 19 lat, ożenił się z Irlandką Mae Coughlin, która dała mu syna i razem przeprowadzili się do Chicago. Ojcostwo jednak nie ograniczyło jego skłonności do przestępstw. Al Capone dołączył do gangu Outfit Chicago, którego przywódca – Johnny Torrio – był jego mentorem. Szef docenił talent swojego młodego „ucznia” i powierzył mu prowadzenie restauracji, a także zajmowanie się prostytucją i przemytem alkoholu. Interes kwitł, a Al Capone umacniał swoją pozycję. Gdy jakiś bar nie chciał sprzedawać jego alkoholu, Alphonse wysyłał tam swoich ludzi, którzy jako argumentów używali nawet niszczenia lokali za pomocą bomb i karabinów maszynowych. Później Al Capone gotów był zapłacić za szkody pod warunkiem, że właściciel lokalu przystanie na jego warunki.
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?

W 1925 roku Johnny Torrio zostaje ranny w zamachu i postanawia wrócić do swojej ojczyzny. Władzę nad gangiem Outfit Chicago przejmuje wtedy oczywiście Al Capone. Swoją przestępczą organizację traktuje jak korporację i trzymając się z dala od „brudnej roboty”, skupia się na zarządzaniu. Trzeba przyznać, że doskonale mu to wychodzi. Al Capone powiększa swoje wpływy, przekupuje urzędników i przedstawicieli władzy. Za każdym razem, gdy zostaje aresztowany, przedstawia alibi, dzięki któremu zwalnia się go nawet w sytuacji podejrzewania o dokonanie morderstwa. Znany jest również z tego, że wycisza wszystkich świadków za pomocą pieniędzy i gróźb. Jego sentencją jest: „Znacznie więcej niż dobrym słowem zdziałasz dobrym słowem i spluwą.”
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?

Czyhające na jego potknięcia służby prawa nie były jedynym wrogiem. O wpływy w mieście z organizacją Ala Capone rywalizował North Side Gang. Z tego powodu między obiema grupami dochodziło często do „sprzeczek”, które kończyły się zajęciem dla policji i zakładów pogrzebowych. Najsłynniejsza kłótnia miała miejsce 14 lutego 1929 roku i przeszła do historii jako „Masakra w Dniu Świętego Walentego”.
Przeczytaj także: Mafia nauczy Cię jak być prawdziwym mężczyzną »Alowi Capone i to wydarzenie uszło płazem, a sam gangster dbał o swój dobry wizerunek. Ponad wszystko cenił sobie własną rodzinę, ale starał się także pomagać innym. Dzięki jego programowi walki z krzywicą, w szkołach podawano każdemu dziecku szklankę mleka dziennie. Nie można również nie wspomnieć o tym, że w czasach Wielkiego Kryzysu, restauracje należące do gangstera wydawały posiłki, z których korzystały tysiące ludzi bez środków do życia.
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?
Al Capone - kim był słynny gangster?

Te czyny nie zamydliły jednak oczu władzom federalnym. Każdy jego krok był śledzony, ale wielka ostrożność Ala powodowała, że trudno było zebrać dowody przeciwko niemu. W końcu grupie agentów prowadzonych przez Eliota Nessa udało się doprowadzić gangstera przed sąd. Al Capone został skazany na 11 lat za niepłacenie podatków. Wyrok odsiedział w trzech więzieniach (w tym w zakładzie w Alcatraz), a po wyjściu na wolność nie był już tym samym człowiekiem, co wcześniej. Podczas odsiadywania wyroku był skutecznie odcięty od swoich towarzyszy, przez co stracił swoje wpływy. Ponadto jego zdrowie fizycznie i psychiczne było poważnie osłabione. Jeszcze w więzieniu leczono go na syfilis. Później do ciężkiej choroby wenerycznej doszła również demencja. 25 stycznia 1947 roku Al Capone zmarł.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Al Capone - kim naprawdę był legendarny gangster?

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale ExtremeDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Al Capone - kim naprawdę był legendarny gangster?