Banzaj.pl   »   Różności   »   W porze lunchu odejdź od biurka, czyli ciekawe pomysły na kącik jadalny w biurze

Różności

rss

W porze lunchu odejdź od biurka, czyli ciekawe pomysły na kącik jadalny w biurze

2018.05.25//  P. Potocki
Czas przestać jeść lunch za biurkiem. To nie tylko nieszczególnie higieniczne zachowanie, ale również prosta droga do przybrania na wadze – nie przerywając pracy, dłużej orientujemy się, że już zaspokoiliśmy nasz apetyt. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w naszym biurze nie ma stołówki?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską organizację Home Food Safety, aż 83% ankietowanych pracowników biurowych spożywa drugie śniadanie lub lunch przy biurku. To rozwiązanie najszybsze i najtańsze, ale z pewnością niezbyt korzystne dla naszego zdrowia – nie tylko ze względu na ryzyko przybrania kilku nadmiarowych kilogramów, ale przede wszystkim dlatego, że nasze biurka to prawdziwe siedliska bakterii. Sama klawiatura może być bezpiecznym schronieniem dla 7500 odmian drobnoustrojów. Wbrew pozorom, również zawodowo nie skorzystamy, jeśli spożyjemy przekąskę bez odrywania się od wykonywania obowiązków. Lepiej przeznaczyć nawet krótką przerwę w całości na odpoczynek, by powrócić do pracy nieco bardziej zrelaksowanym. Jakie mamy alternatywy dla jedzenia przy biurku?

Jadalnia w biurze
Co na to prawo?
Obowiązek zapewnienia pracownikom jadalni dotyczy pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób na jednej zmianie. Pomieszczenie do spożywania posiłków przysługuje również pracownikom małych firm (poniżej 20 osób na jednej zmianie), jeśli są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami, na przykład środkami chemicznymi. Jednak, co istotne, obowiązek zapewnienia jadalni nie odnosi się do firm, w których wykonywanie są wyłącznie prace biurowe. Wyznaczanie odrębnych pomieszczeń do spożywania lunchu czy drugiego śniadania podczas godzin pracy w biurze jest jednak dobrą praktyką, stosowaną przez wielu pracodawcó.

Wystarczy kącik
Nawet jeśli firma nie dysponuje przestrzenią na stołówkę z prawdziwego zdarzenia, można w biurze zaaranżować niewielki kącik do spożywania posiłków. Stół lub kilka niedużych stolików, krzesła i siedziska wystarczą, by stworzyć przytulną minijadalnię. W biurach typu open space, w oddzieleniu strefy stołówkowej od reszty pomieszczenia pomogą ścianki mobilne, dostępne w asortymencie firmy AJ Produkty, specjalizującej się w wyposażeniu biur i magazynów. Dzięki właściwościom dźwiękochłonnym nie tylko zapewnią prywatność, ale także – ze względu na nowoczesny styl – będą świetną ozdobą kącika jadalnego. Jeśli przestrzeń, którą dysponujemy, jest naprawdę niewielka, w kąciku najlepiej sprawdzą się praktyczne i niedrogie krzesła rozkładane. Na małych przestrzeni lepiej umieścić stolik z prostokątnym blatem – modele okrągłe wymagają więcej miejsca. Dobrze, by w miarę możliwości tak zaaranżowana stołówka została wyposażona w najprostsze sprzęty kuchenne, takie jak kuchenka mikrofalowa ekspres do kaw.

Trendy w aranżacji jadalni
W trendach wnętrzarskich od kilku lat króluje minimalizm. Projekt minimalistycznej jadalni dla pracowników opierać się będzie na klasycznych barwach: bieli, czerni, szarości oraz naturalnych materiałach (tu po raz kolejny sprawdzą się krzesła składane – tym razem w wersji drewnianej). Jeśli chcemy wprowadzić do kącika jadalnego nieco koloru, możemy zdecydować się na siedziska kolorowe. Ważne jest, by nie wprowadzać do przestrzeni kolorystycznego chaosu – kolor krzeseł powinien być zbliżony na przykład do barw pojawiających się w przestrzeni służącej do pracy. Obecnie na czasie są modele krzeseł w stylu vintage, a także ich zupełne przeciwieństwo – nowoczesne siedziska wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych. Z mody nie wychodzi również styl industrialny. Jego elementy można wprowadzić do kącika jadalnego za pomocą stylowych lamp (np. wykonanych z metalu) oraz mebli o prostych formach.

Niezależnie od stylu, w jakim urządzony zostanie nasz kącik jadalny, ważne jest, aby spełniał swoje funkcje. Powinien zachęcać do spożywania w nim lunchu, być małą strefą relaksu w biurze, a przy okazji miejscem spotkań pracowników.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
W porze lunchu odejdź od biurka, czyli ciekawe pomysły na kącik jadalny w biurze

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samolot     Samoloty    Seks    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Kultura

W dziale ExtremeDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   W porze lunchu odejdź od biurka, czyli ciekawe pomysły na kącik jadalny w biurze